परिसंवाद
सार्थक चेतनाका लागि परिसंवाद

नेपाली चलचित्रका लागि चिनियाँ बजारको अवसरः सेमिनार सम्पन्न

चैत्र ६, २०८०, काठमाडौं । चलचित्र, टेलिभिजन, लोक संस्कृति र कलाका क्षेत्रमा बृहत्तर सहकार्य र आदानप्रदान गर्ने उद्देश्यका साथ चाइना नेपाल फिल्म, टेलिभिजन एण्ड कल्चरल एसोसियसनले (CNFTCPA) ले आयोजना गरेको सेमिनारमा चिनियाँ चलचित्र निवेशक र नेपाली चलचित्र व्यवसायीहरूलाई एकै ठाउँमा ल्याएर चिनियाँ बजार तथा चिनियाँ निवेशकहरू बीच भविष्यमा गर्न सकिने सहकार्य बारे छलफल भयो । संस्थाका अध्यक्ष श्री पिटर ली (ली होङ्शु) को नेतृत्वमा भएको उक्त कार्यक्रमले दुई देशबीचको सम्बन्धलाई जनस्तरमा सुदृढ पार्नका लागि चलचित्र तथा साँस्कृतिक आदान-प्रदानले महत्वपूर्ण सहयोग हुने बताए। चिनका तर्फबाट अध्यक्ष श्री पिटर ली, निवेशक श्री इभचियाजु र संस्थाकी निर्देशक जियाङ बो उपस्थित हुनुहुन्थ्यो।

सन् २०२२ मा ग्वाङ्झाउमा रहेको नेपालको महावाणिज्य दूतावाससँगको भेटमा श्री लीको नेपाल, यसको समृद्ध संस्कृति र बढ्दो चलचित्र उद्योगप्रतिको चासो देखा पर्‍यो। यस भेटले नेपाली चलचित्रलाई चिनियाँ बजारमा परिचय गराउने र चलचित्र र टेलिभिजनलगायत विभिन्न क्षेत्रमा लगानी सहज बनाउने लक्ष्यका साथ CNFTCPA स्थापना गर्‍यो। चिनियाँ र नेपाली समुदायबीचको सम्बन्धलाई प्रगाढ बनाउन सांस्कृतिक आदानप्रदानको भूमिकालाई जनता-जनताबीचको सम्बन्धको महत्त्वमा जोड दिनु पर्ने बताए। नले जनस्तरमा मित्रता र भातृत्वको सम्बन्ध बढ्दै गए राष्ट्रिय स्तरमा स्वतः भातृत्व र मित्रता बढ्दै जाने कुरामा जोड दिए ।

नेपाली चलचित्रलाई माया गरी हालै सम्पन्न NIFF मा भाग लिन आउनु भएका यी चिनियाँ मित्रहरूले नेपाली चलचित्रलाई धेरै नै माया गर्ने र नेपाली चलचित्र मन छुने किसिमका हुने बताएका छन्।

सेमिनारमा निर्माता, निर्देशक, अभिनेता र अन्य पेशाकर्मी लगायत नेपाली चलचित्र उद्योगका प्रमुख व्यक्तित्वहरुको सहभागिता रहेको थियो ।

– आकाश अधिकारी – निर्माता/निर्देशक/अभिनेता/निर्माता संघ नेपालका पूर्व अध्यक्ष
– भरतमणि रेग्मी – सम्पादक/रङकार
– जनकदीप पराजुली – अध्यक्ष, निर्देशक संघ नेपाल, निर्देशक/लेखक
– केदार श्रेष्ठ – निर्देशक/लेखक/थिएटर कलाकार
– केपी पाठक – निर्माता/निर्देशक/एनआईएफएफ कार्यक्रम अध्यक्ष
– मनोज पण्डित – फिल्म निर्देशक/लेखक/निर्माता
– नवल नेपाल – निर्देशक/लेखक
– राजेन्द्र शलभ – निर्देशक/मिडिया व्यक्तित्व/कवि
– रक्षा सिंह राणा – फिल्म सम्पादक/निर्देशक/निर्माता/फिल्म निर्देशक गिल्डको पूर्व अध्यक्ष
– ऋषि लामिछाने – निर्देशक/लेखक
– शिव पुरी – सम्पादक/निर्देशक
– सुशान्त श्रेष्ठ – निर्माता
– सुशीला महर्जन – निर्माता/कलाकार

आईटी, न्यू मिडिया प्रोफेसनल तथा सम्पादक करुण थापाले सो कार्यक्रमको संयोजन गर्ने भूमिका खेलेका थिए र नेपाली प्रतिनिधका तर्फबाट चिनियाँ समकक्षीहरूबीच सञ्चार र सहकार्यलाई सहज बनाउनका करुण थापालाई जिम्मेवारी दिईएकोछ भने चिनियाँका तर्फबाट सो एसोसियनका अध्यक्षका तर्फबाट सुश्री बो जियाङले जिम्मेवारी लिनुभएकोछ।

“यस्ता कार्यक्रमले नेपाल र चीनबीचको सांस्कृतिक आदानप्रदानमा कोसेढुङ्गाको रूपमा काम गर्छ र चलचित्र र कलाको माध्यमबाट गहिरो सहयोग र आपसी समझदारीको लागि मार्ग प्रशस्त गर्नुका साथै नेपाली चलचित्रले नयाँ बजार पाउने अवसर हुन सक्छ” कार्यक्रम संयोजक करुण थापाले बताए।

चाँडै नै चिनियाँ र नेपाली युवाहरूका बीच छोटो फिल्म प्रतियोगिता आयोजना गर्ने र सन् २०२४ को उत्तरार्धमा चीनमा एक हप्ता लामो नेपाली फिल्म फेस्टिभल आयोजना गर्ने योजनाका साथ सेमिनार सम्पन्न भयो। यी पहलहरूले नेपाली चलचित्र उद्योगका लागि महत्वपूर्ण कोसेढुङ्गा हुन सक्नेछ । यस्ता अन्तरक्रिया र कदमहरुले नेपाली चलचित्रले चिनियाँ अफलाइन र अनलाइन प्लेटफर्महरू मार्फत विशाल चिनियाँ बजारमा प्रवेश पाउन सक्ने अवसर भएकोमा सहभागी चलचित्रकर्मीहरुले हर्ष व्यक्त गरेका थिए।

Facebook Comments