परिसंवाद
सार्थक चेतनाका लागि परिसंवाद

मेयर र पत्रकार; नाक र भ्रष्टाचार

यसपाला भने सामाजिक सञ्जाल अझ भनौं आमसञ्चार माध्यमले मेयर र पत्रकारका कुराकानी खुवै चर्चा गरे । पत्रकारहरूलाई समाचारका लागि दु:खै गर्नु परेन । भररर फुरेर आयो । होइन हाउ यो हिमाली भेगको भेडी गोठालाले पनि समाचार चैँ सुन्न पाम्छ के । यो उपल्लो डोल्पाको हावामा बुकी फूलको गन्धसँगै मुस्लो भएर बटारिएर आउने समाचारले कोक्याउने भाका बोल्छ गाँठे । पूर्वतिरको एउटा जौडे मेयरले पत्रकारको नाक भाँच्ने कुरो गरे छ अनि त हौ पत्रकारहरू पनि के कम अरिङ्गाल जस्तो खनिए छ । तर, हौ ! मेयर पनि मापाकै र’छ ! ऐन कानून मारो गोली, इटहरीमा पीत पत्रकारिता र भ्रष्टाचार चल्दैन भनेर मेयरले त खोक्स पो दियो । लत्रन्छ कि भनेको लत्रन चै लत्रिएन है ।

पदीय मर्यादा र कानूनलाई पनि ध्यानमा राखेर वोल्नु पर्ने आसयको पत्रकारको प्रश्नमा पनि खासै दिलचस्पी दिएको पाइएन । एउटा कुरो चाहिँ किलोर भयो नेताहर्को झगडामा पत्रकार फसे छ । झगडा पनि पुरानै पो रै छ त । तर, जाँतोलाई भन्दा हातोलाई खसखस भनेजस्तो त्यो पत्रकारले चाहिँ के लेखेको थियो ? भनेर सोध्न पो मन लाग्यो । हुन त हाम्रो पत्रकारहरूलाई पनि त्यस्तो खोज्न के जाँगर चल्दो हो र । यदि म यो भेडी गोठालो नभै पत्रकार भएको भए दुवैको कुरो खोदलेर लेख्ने थिएँ । अर्काको हातमा समाचार लेख्ने कलम प¥यो, आफ्नो हातमा भेडा धपाउने लौरी । कस्तो अप्ठयारो ! यो मन छ नि, हिमालमा भए नि, पहाडमा भए नि, तराईमा भए नि परक्क बटारिएर फनफनी घुम्नी क्या ! साँच्चै अप्ठ्यारो लाग्छ मेयर र पत्रकारको कुरा गर्न । होइन के हो के हो नि ! नभरेको बन्दूक पड्किन्छ भन्छन् ।

रिसानी माफ होस् है पत्रकार सरहरू ! आफू त ‘लुकाउनी कुरो पनि छैन, राख्ने धन पनि छैन’ भने जस्तो पो छु । होइन के जिव्रो चवाएर वोल्नु । साँच्चै भन्ने हो भने मेयरले बोलेको त सुनेँँ, बुझेँ, उस्ले पदीय मर्यादा र कानूनको मर्म, साथै धर्म विपरीत बोलेको भन्ने आरोप सबैले लगाए । त्यो पनि पढें । अब भन्नु होस्, पत्रकारले चाहिँ के लेखेको थियो र के बोलेको थियो ? त्यो चाहिं मैले बुझेन । म त अहिले पनि भन्छु किलोर भएन । कसैलाई थाहा भए किलोर गराई दिनु भए धन्यवात दिने थिएँ । मेरी डोल्मा पो भन्दै थिई – एक दुई जनाले गर्दा धेरैको बदनाम हुन्छ भनेर । मैले उसलाई सोधें तिमीले – मेयरलाई भनेको कि पत्रकारलाई ? डोल्मा ज्यान गए बोल्ने भए पो । बरु अर्कोतिर कुरो बटारी र भनी ‘यहाँ पत्रकार होस् कि मेयर होस्, तुलोमा हालेर को बढी दोषी भनेर कसैले छुट्याउन सक्तैन ।’

अन्य आकर्षणहरू

सत्ता मोह

झुक्नै लाग्यो

नवराजका पाँच मुक्तक

समय यन्त्र 

सत्ताको फल (कविता)

डोल्माले त भनी नि आफ्नो मन मान्दैन । साँच्चै त्यो मेयरले भ्रष्टाचारीलाई तह लगाउन खोजेको हो भने पत्रकारहर्ले पनि सघाउनु पर्छ । तर, मेयरले पनि भ्रष्टाचारी, पीत पत्रकारी, हो भन्दैमा सरासारी गएर पट्टापट पिट्न पाउन्नन् । उनले कानूनी प्रक्रिया अपनाउनु पर्छ ।

अब नाकको कुरो आयो । नाक त मेयरले पनि, पत्रकारले पनि जोगाउनै पर्छ । नाकै जोगिएन भने समाप्तै भै हाल्छ नि । मान्छे यही नाक जोगाउनको लागि कति दुख बेसाउँछन् । पत्रकारको मात्र कुरा गरेर हुँदैन । नाक सबैको जोगिनु पर्छ । मेयरको, उनको पार्टीको, उनलाई भोट दिने जनताको र उनको पदको । पत्रकारले पनि पत्रकारिताको, आचारसंहिताको, आवद्ध संस्थाको र आफ्नो नाक जोगाउनै पर्छ । कोही भावनामा बग्नु हुँदैन र आदर्शले मात्र पनि कुनै लछारपाटो लाउँदैन ।

Facebook Comments